Troska o zęby i jamę ustną

zenie zębów u dentysty może kojarzyć się z nieprzyjemnym i specyficznym bólem, jednak z pomocą nowoczesnych środków znieczulających można te odczucia zminimalizować, a nawet zniwelować. Coraz więcej gabinetów dentystycznych zaopat

Troska o zęby i jamę ustną stomatologia brenna
Uzębienie to jedna z ważnych kwestii o które powinniśmy dbać. Trzeba zatem korzystać z usług stomatologicznych, np. i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Znieczulenie miejscowe i ogólne

Leczenie zębów u dentysty może kojarzyć się z nieprzyjemnym i specyficznym bólem, jednak z pomocą nowoczesnych środków znieczulających można te odczucia zminimalizować, a nawet zniwelować. Coraz więcej gabinetów dentystycznych zaopatruje się w coraz nowocześniejsze metody znieczulania miejscowego, a nawet ogólnego. Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wrażliwi, albo mamy do wykonania skomplikowany zabieg warto wybrać się do gabinetu, który oferuje znieczulenie ogólne- czyli narkozę.


O leczeniu kanałowym w WikiWiki o leczeniu kanałowymDefinicja leczenia kanałowego

Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu rentgenowskim.

Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba.

Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowanie. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (tu niezbędny jest koferdam izolujący leczony ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie uszczelniaczem z gutaperką.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kanałowe


Efekty nieleczenia próchnicy

Ubytki w zębach to częsta przyczyna dalszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej i uzębienia. Nieleczony ubytek próchniczy może poskutkować koniecznością wyrwania zęba, a wtedy jedyną opcją na jego odzyskanie jest bardzo droga proteza. Próchnica może też prowadzić do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, a nawet do zapalenia okostnej, które jest bardzo niebezpieczne dla życia.

Leczenie zaawansowanej próchnicy w danym zębie wykonuje się jak leczenie kanałowe, ale tylko jeżeli doszło do stanu zapalnego nerwów w danym zębie. Ten zabieg jest również nie porównywalnie droższy od zwykłego uzupełnienia ubytku specjalnym materiałem światłoutwardzalnym.