O druku cyfrowym i nie tylko. Poligrafia ogółem

erokie pojęcie- poligrafiaPoligrafia to bardzo szeroka dziedzina w której skład wchodzi wiele usług i zagadnień związanych z grafiką, publikacja treści, drukiem i wiele więcej. Nic więc dziwnego, że dobrych specjalistów z tej dzie

O druku cyfrowym i nie tylko. Poligrafia ogółem Poligrafia to temat rzeka, niektóre zakłady specjalizują się jedynie w danej dziedzinie, dla przykładu , ale są dobre w tym zakresie. Krótko o zakładach poligraficznych i drukowaniu.

Szerokie pojęcie- poligrafia

Poligrafia to bardzo szeroka dziedzina w której skład wchodzi wiele usług i zagadnień związanych z grafiką, publikacja treści, drukiem i wiele więcej. Nic więc dziwnego, że dobrych specjalistów z tej dziedziny jest niewielu i są rozchwytywani na rynku pracy.

Oczywiście jest to praca dość odpowiedzialna, niezależnie od stanowiska, na którym dana osoba pracuje. Należy pamiętać, ze wszystkie prace są tworzone pod większe lub mniejsze publikacje. Kiedy chodzi o nakłady liczące tysiące sztuk to presja jest jeszcze większa, a przecież za każdy błąd w takim druku trzeba kłaść własną głowę, ze wszystko będzie w prządku.


Masa papierowa i jej droga do papieru

Produkcja papieru to fascynujący proces, kto nie uczestniczył w warsztatach czerpania papieru sporo stracił. Oczywiście na takowych warsztatach pokazuje się stare metody pozyskiwania papieru, który tak naprawdę w niczym nie przypomina tego, którego używamy na co dzień.

Współczesna linia produkcji papieru zakłada przede wszystkim większą skalę i obejmuje przygotowanie masy w kadziach (różne receptury dla rożnych typów papieru). Po przygotowaniu masy papierniczej wlewa się ją na sito z określoną prędkością. To tu następuje wstępne pozbawienie masy papierniczej wilgotności. Końcowym etapem jest wygładzenie papieru przez tzw. kaladremy czyli duże wały. Tak przygotowany papier jest cięty i nawijany na role.


Programy używane w drukarni i nie tylko

Programów do obróbki grafiki jest coraz więcej, od najpopularniejszego już Photoshop po mniej znane i darmowe jak Inkscape. Profesjonaliści używają zazwyczaj jednego czy dwóch sprawdzonych programów, co przekłada się na ich wysoką produktywność.

W pracy grafika czy operatora DTP potrzeba zazwyczaj programu do obróbki grafiki wektorowej oraz rastrowej. Do puli programów potrzebnych w takiej pracy można też zaliczyć edytory tekstu, programy dostarczone przez producentów sprzętu drukującego.