ziem - służą do badania różnic temperatury pomiędzy zewnętrzna ścianą budynku, a jego wnętrzem . Różnice w oporze...cieplnym konstrukcji mogą w pewnych warunkach powodować różnice temperatury na jej powierzchniach. Przenikanie chł

Potrzebujesz j w swoim biznesie? Zobacz, co możemy ci zaoferować

Kamery termowizyjne w budownictwie

Kamery termowizyjne w budownictwie są bardzo przydatnym narzędziem - służą do badania różnic temperatury pomiędzy zewnętrzna ścianą budynku, a jego wnętrzem . Różnice w oporze...cieplnym konstrukcji mogą w pewnych warunkach powodować różnice temperatury na jej powierzchniach. Przenikanie chłodnego (lub ciepłego) powietrza przez elementy konstrukcji również ma wpływ na różnice temperatury powierzchniowej .Co to znaczy? Że wady ociepleń , mosty cieplne i nieszczelności w osłonowych elementach konstrukcyjnych budynku mogą być lokalizowane i badane. Dzięki temu można uniknąć ponoszenia bardzo dużych kosztów związanych z likwidacją zjawiska mostów termicznych.


Termowizja w budownictwie

Nie ma domów energooszczędnych i pasywnych bez dobrze wykonanego audytu energetycznego. To własnie od tego wyniku zależy klasyfikacja nieruchomości. Kamery termowizyjne są niezbędne do wykonania tej usługi, ponieważ pokazują wszystkie słabe punkty budynku - wykrywają miejsca gdzie dom traci energię. Żeby uzyskać status pasywny trzeba zadbać o najmniejsze szczegóły - mosty termiczne są niedopuszczalne! To ma bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy ubiegać się o dotacje - wynik audytu musi potwierdzić energooszczędność - zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok).


Zastosowanie badań termowizyjnych

Badania termowizyjne przynoszą wiele korzyści, a przede wszystkim pozwalają uniknąć wielu problemów w przyszłości. Warto się nad nimi zastanowić już na etapie projektu, żeby przetestować czy dane rozwiązania się sprawdzą, Biorąc pod uwagę, że takie badania są ważnym etapem inwestycji, zwłaszcza jeśli jest ona dofinansowana programem budowy domów energooszczędnych i pasywnych.


Nowa dotacja - 50 tysięcy do domu pasywnego - czy na pewno?

Tym razem będzie o dotacjach. Ten rok obfituje w rządowe pomysły na dofinansowanie rynku nieruchomości - jest "Mieszkanie dla Młodych", mają być mieszkania na wynajem (chyba też dla młodych), no i jest program dotacji do budowy domów energooszczędnych ( 30 tysięcy) i pasywnych ( 50 tysięcy ).

No i super - zbuduj dom pasywny, dołożymy ci 50 tysięcy. Wygląda dobrze, ale realia takie nie są. Czemu więc mimo dużego zainteresowania (jak twierdzą bankowcy), mało kto korzysta z tej świetnej opcji? Pewnie dlatego, że od kwoty dotacji trzeba zapłacić... podatek dochodowy. Więc już na "dzień dobry" tracimy całkiem sporo. Po drugie - dokumentacja, weryfikacja, audyty, dokumentacja... I jeszcze więcej dokumentacji. Mało, że kolejne tysiące idą sobie gdzieś (bo gdzie to nikt nie wie), to jeszcze nie masz gwarancji, że te wszystkie (z pewnością niezbędne) wymagania dasz radę spełnić. Tak więc na samą technologię (np. płyta fundamentowa, rekuperator, okna pasywne) za dużo nie zostaje.


Mosty termiczne - jak je znaleźć?

W audycie energetycznym budynków odgrywają najważniejsza rolę. Trzeba pamiętać, że aby audyt był miarodajny należy wykonać pomiary o odpowiedniej porze roku, kiedy budynek jest ogrzewany - wtedy dopiero można zlokalizować wszystkie tzw. mosty termiczne. Co to są mosty termiczne? Są to te elementy budynku, którymi ucieka ciepło, często ten problem jest spowodowany wadliwą konstrukcją, jednak najczęściej powodem jest brak termoizolacji. Brak mostów termicznych to niskie zapotrzebowanie energetyczne, co z kolei oznacza znacznie mniejsze wydatki na ogrzewanie. Biorąc pod uwagę, że ceny energii z każdym rokiem są coraz wyższe, warto zainwestować w doprowadzenie domu do standardu energooszczędnego.